PRIJAVA SUMNjIVIH TRANSAKCIJA Prepoznavanje transakcija i aktivnosti koje mogu ukazati na sumnju u pranje novca i finansiranje terorizma Kako prepoznati sumnjive aktivnosti? Neki specifični primeri i prolemi iz prakse
Da li ste znali da neispunjavanjem obaveza prema Zakonu o sprečavanju pranja novca i finansiranju
terorizma rizikujete novčane kazne u iznosima od 500.000 do 3.000.000 dinara?
Osnovna obaveza obveznika, kada se radi o sistemu za sprečavanje pranja novca i finansiranje terorizma, jeste prijava transakcija koje ukazuju na sumnju u pranje novca, odnosno finansiranje terorizma. Međutim, u mnoštvu aktivnosti teško je odrediti koje su to transakcije više, a koje manje rizične i kako odrediti koje su to okolnosti koje ukazuju na sumnju u pranje novca, odnosno finansiranje terorizma.
Po prvi put obveznici će moći da dobiju odgovore na ova pitanja od strane predavača koji je učestvovao u istragama.
Naime, uglavnom polaznici ovu problematiku razmatraju sa aspekta obaveštajnog rada, dok su detalji koji mogu ukazati na sumnjive okolnosti sa aspekta istrage, ostajali u senci. Sada, obuka ima za cilj i da se osvrne na
okolnosti iz istrage, koje mogu pomoći da se sumnjive okolnosti prepoznaju, kao i da pomogne u odgovoru koje to aktivnosti zahtevaju veću pažnju.
Jedan primer jesu i uplate pozajmice osnivača koje obveznicima, a naročito onim koji dolaze iz finansijskog
sistema otežavaju posao u analizi. Neka od pitanja kojima će se obuka baviti, jeste upravo i ovo pitanje i pomoć u analizi kojim transakcijama po ovom osnovu treba posvetiti veću pažnju, kao i mnoge druge situacije kao što su slučajevi sa reeksport kompanijama, carinskim zonama, ulozima osnivača u obliku akcija i slično.
Dalje biće reči o tome koje okolnosti mogu ukazati da se radi o finansiranju terorizma i na koji način pristupiti ovoj ozbiljnoj problematici.
Na jednom mestu po prvi put viđenje ove problematike polaznici će imati priliku da čuju kako sa aspekta obaveštajnog rada, tako i sa aspekta istražnog rada od strane policije.
Predavači su:
Milunka Milanović, konsultant OEBS, direktor u oblasti sprečavanja novca i finansiranja terorizma u Komercijalnoj banci ad Beograd i koordinator AML poslova na nivou Grupe.
Goran Lukić, visokokvalifikovani stručnjak specijalizovan za predmete koji obrađuju tematike sprečavanja pranja novca, finansijske forenzike, forenzičke revizije, privredne kriminalistike i međunarodne ekonomske špijunaže.
Agenda:
• Prijava sumnjivih transakcija
• Obrasci
• Obrazloženje
• Kako uraditi analizu – odgovori na ključna pitanja u analizi sumnjivih aktivnosti
• Pozajmice osnivača
• Reeksport kompanije
• Hartije od vrednosti kao osnivački kapital
• Drugi specifični slučajevi
• Indikatori
• Finansiranje terorizma
• Značajne statistike koje treba voditi
• Trendovi
• Studije slučaja
Mesto i vreme održavanja obuke: Konferencijaska sala hotela Constantine the Great, Ulica 27. marta br. 12, 13.10.2017 u 10.00 h. Seminar traje do 16.00h.
Kotizacija: 12.000,00 RSD po učesniku, za 2 i više kandidata iz iste firme/organizacije odobravamo popust od 10%. U kotizaciju je uključeno: predavanje, materijal sa seminara, sertifikat, kafe pauza, pauza za ručak, parking
INFORMACIJE : TEL: 064/23-87-006; Email: bogdan.vlahovic@amlconsulting.rs Osoba za kontakt: Bogdan Vlahović